Zdrowie fizyczne i psychiczne jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niestety nie zawsze jesteśmy w stanie uniknąć chorób, które mogą przyczyniać się do utrudniania wykonywania codziennych czynności. W tym artykule postaramy się przybliżyć rodzaje chorób, przyczyny ich występowania oraz sposoby ich zwalczania.

W pierwszej części artykułu znalazły się informacje na temat chorób zakaźnych, różnicy pomiędzy epidemią a pandemią oraz chorób występujących w przeszłości. W drugiej części odpowiemy na pytanie czym są choroby dziedziczne, wady rozwojowe, choroby psychiczne, a także w jaki sposób należy dbać o własne zdrowie.

Choroby dziedziczne i wady rozwojowe

Charakterystyczne dla chorób dziedzicznych jest to, że przechodzą z rodziców na dzieci bądź ujawniają się wśród innych członków rodziny. Jednym z przykładów takiej choroby jest hemofilia, której skutkiem są zaburzenia związane z krzepliwością krwi. Nosicielkami tej choroby są kobiety, jednak występuje ona wyłącznie u mężczyzn. Niestety zdecydowana większość chorób dziedzicznych jest nieuleczalna, jednak regularne terapie i leczenia są w stanie zredukować występujące objawy.

zdrowie, leczenie, choroby
fot. pixabay.com

Jedną z najczęściej występujących chorób dziedzicznych jest mukowiscydoza. Wpływa ona przede wszystkim na pracę układu oddechowego, pokarmowego czy rozrodczego. Objęte nią obszary mają związek z występowaniem w ich obrębie gruczołów śluzowych. Mukowiscydoza dotyka średnio jedno na pięć tysięcy narodzonych dzieci. Do głównych symptomów tej choroby, pojawiających się już w pierwszych dniach życia dziecka zalicza się m.in. przewlekły kaszel, duszności, zapalenie oskrzeli, nawracające zapalenie płuc czy problemy z przybieraniem masy ciała i wzrostu. Leczenie mukowiscydozy jest bardzo trudne i kosztowne. Jej całkowite wyleczenie jest niestety niemożliwe, a spore znaczenie w niwelowaniu jej skutków ma szybkie zdiagnozowanie choroby i rozpoczęcie z nią walki.

Inną z dość często występujących chorób dziedzicznych jest daltonizm. Jest to niegroźna choroba objawiająca się problemami z rozróżnianiem barw. Najczęściej dotyczy ona mylenia barwy czerwonej z zieloną i zdecydowanie częściej, bo aż szesnastokrotnie spotyka mężczyzn niż kobiety. Jest to choroba, której nie da się wyleczyć, lecz nie powoduje ona znaczących negatywnych skutków.

Nieprawidłowy rozwój płodu powodować może wiele wad wrodzonych wśród dzieci. Do poważniejszych z nich zalicza się wady związane z sercem, układem oddechowym, przewodem pokarmowym, narządami płciowymi, układem moczowym lub mięśniowo-szkieletowym. W niektórych przypadkach leczenie jest możliwe, jednak jest ono bardzo drogie i pozwala jedynie na nieznaczne zmniejszenie skutków. Niestety w wielu przypadkach poważne wady kończą się śmiercią noworodka.

Choroby psychiczne

Przyczyn chorób psychicznych, podobnie jak ich rodzajów może być wiele. Mogą być to choroby dotyczące zarówno zaburzenia emocji i samopoczucia, świadomości, myślenia czy związane z różnymi urojeniami i omamami. Wszystkie choroby mające bardzo poważny wpływ na życie człowieka, uniemożliwiające mu samodzielne i normalne funkcjonowanie wymagają nieustannego leczenia u specjalistów. Takich chorób nie da się wyleczyć samodzielnie lub zniwelować ich za pomocą prostych, domowych sposobów.

zdrowie, zdrowie psychiczne, choroby
fot. pixabay.com

Do chorób psychicznych zaliczyć można m.in. zaburzenia paniczne, stresowe pourazowe, autystyczne, depresję, alkoholizm, schizofrenię, ADHD, piromanię, bulimię czy zespół lęku napadowego. Oczywiście jest ich znacznie więcej, jednak każda z nich wymaga konsultacji ze specjalistą lub długotrwałego leczenia.

Jak dbać o zdrowie?

Wielu chorób człowiek nie jest w stania uniknąć. Istnieją jednak takie, które spowodowane są latami zaniedbań z naszej strony. Brak aktywności fizycznej, niezdrowe odżywianie czy używki to tylko część przyczyn, które je wywołują. Wynikać z tego mogą różnego rodzaju choroby układów krążenia, pokarmowego czy oddechowego, powodujące poważny uszczerbek na zdrowiu. Warto więc zadbać o odpowiednią dietę bogatą w owoce i warzywa, regularne uprawianie sportu i unikanie stresu, co pozwoli na poprawę stanu zdrowia. Niezbędne będą w tym celu również regularne wizyty u lekarza i wykonywanie badań okresowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here