Bieganie, podobnie jak każda inna forma aktywności fizycznej ma dobry wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Jednak niewłaściwa technika biegu w dłuższej perspektywie czasu wyrządzić nam może sporo problemów. Warto więc poznać kluczowe aspekty techniki biegania i wyeliminować podstawowe błędy.

Wyprostowana sylwetka

Jeśli zachowasz wyprostowaną sylwetkę prostopadłą do podłoża, twoje bieganie będzie wówczas najbardziej efektywne. Kontroluj zatem swoją postawę, gdy np. przebiegasz w pobliżu wystaw sklepowych. W momencie gdy wszystkie części twoje ciała będą ułożone prawidłowo poczujesz, że poruszasz się naprzód niczym „zsynchronizowana maszyna”. Odbicie w lustrze odpowie Ci na pytanie, czy zarówno twoja głowa, jak i ramiona nie są przypadkiem zbytnio wysunięte w którąś ze stron.

Odpowiednie rozluźnienie

Kiedy twoje ciało jest odpowiednio rozluźnione, a przy tym znajduje się w pozycji wyprostowanej, nie będziesz niepotrzebnie tracić energii, trzymając głowę, tułów i nogi w jednej linii. Nie naprężaj zbytnio swojego ciała w trakcie biegu, pozwalając mu na odrobinę swobody, zwłaszcza w górnych partiach.

bieganie, zdrowy tryb życia, odchudzanie,
fot. pexels.com

Trzymanie stóp blisko podłoża

Bliskie ułożenie stóp względem podłoża pozwoli Ci na zredukowanie siły uderzenia o nawierzchnię, a także wpłynie pozytywnie na szybkość i wydajność ruchu. Lekkie stawianie stóp, które tylko nieznacznie odrywają się od ziemi to umiejętność, która przyda się wszystkim biegaczom. Sprawi ona, że zwiększy się częstotliwość pracy nóg, co pozytywnie wpłynie na osiągane wyniki.

Aktywna praca rąk

Podczas biegania nie tylko nogi pełnią ważną funkcję. Istotną rolą rąk jest bowiem skoordynowanie z nimi wykonywanych ruchów. Machanie rękami w trakcie biegania pozwala bowiem wysłać do nóg impuls nerwowy, nakazujący wykonanie kolejnej czynności, czyli w tym wypadku postawienie następnego kroku. Trzymając ręce dość nisko i blisko ciała, a także pozwalając im na luźne kołysanie, nie zużywa się do ich pracy zbyt wiele energii, a przynosi to efekt w postaci szybszej reakcji stóp. Nie należy jednak przesadzać z intensywnością machania, bowiem przyniesie to efekt przeciwny do zamierzonego i spowolni nasze tempo.

Lekkość biegu

Staraj się biegać w sposób lekki i zwiewny. Nie ląduj całym impetem ciała na jedną z nóg, powodując przy tym duży hałas. Nawet mając lekką nadwagę, twoja technika biegu może pozwolić Ci na stawianie kroków bezszelestnie i z gracją. Wpłynie to również pozytywnie na twoje stawy i szybkość poruszania się. Zamiast walczyć z grawitacją, postaraj się zminimalizować jej oddziaływanie. Nie jest to proste, ale możliwe do wyćwiczenia.

fot. pixabay.com

Długość kroku

Wbrew powszechnej opinii wielu biegaczy-amatorów dłuższy krok wcale nie pozwala biegać szybciej. Osoby z większym doświadczeniem w tym zakresie zgodnie twierdzą, że w miarę wzrostu ich prędkości biegu, długość stawianych kroków się zmniejsza. Dzieje się tak, ze względu na wzrost ich częstotliwości. W momencie gdy zwiększysz tempo ruchów stóp i skupisz się na silniejszym odepchnięciu, poprawisz osiągane przez siebie rezultaty. Warto przećwiczyć to na kilku treningach i na własnej skórze przekonać się o zachodzących zmianach.

Technika oddychania

Pozostając w spoczynku potrzebujemy zaledwie nieznacznej części swoich płuc. Podczas aktywności fizycznej ich wykorzystanie jest jednak dużo większe. Branie głębokich oddechów lub oddychanie za pomocą przepony sprawi, że będzie Ci się biegało o wiele prościej. Istotna jest w tej kwestii jest również wyprostowana postawa, dzięki której twoje płuca pracowały będą z większą efektywnością. Głęboki oddech nie oznacza jednak długiego, mocnego wdechu – raczej symbolizuje szybki wdech, który kieruje się do dolnej partii płuc. W tym celu możesz wykonać proste ćwiczenie. Ułóż rękę na brzuchu i weź szybki oddech. Jeśli uniesie się on, zanim wypełni się klatka piersiowa, oznacza to, że wykonujesz polecenie prawidłowo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here