Prawidłowa waga jest istotnym elementem naszego życia. Zdrowy tryb życia, odpowiednia dieta i ćwiczenia pozwalają nam na normalne funkcjonowanie. Jest to ważne, gdyż niekontrolowanie masy swojego ciała prowadzi do wielu poważnych problemów.

Czym jest BMI?

BMI czyli z ang. „body mass index” to wskaźnik naszej masy ciała odnośnie do wzrostu. Pozwala nam określić obecną sytuację, w której się znajdujemy. Wynik, który otrzymujemy pokazuje nam, czy nasza waga jest prawidłowa, czy też mamy związane z nią zaburzenia. Jest to bardzo istotne, gdyż znajomość swojego ciała pozwala nam na świadome działanie zapobiegawcze.

Jak obliczyć wskaźnik BMI?

Przede wszystkim, zanim zaczniemy obliczać swoje BMI, powinniśmy się zważyć i zmierzyć. Dane powinny być aktualne, dlatego jeżeli chcesz uzyskać prawidłowy wynik, nie powinieneś używać starych pomiarów. Jest to ważne, bo nasze ciało cały czas się zmienia. Najlepszym sposobem jest zważenie się rano przed posiłkiem. Należy też pamiętać, że ubrania dodają nam niezbędnych kilogramów, dlatego powinniśmy być podczas pomiaru w samej bieliźnie. Wskaźnik BMI używa się tylko dla osób dorosłych – dla dzieci i młodzieży przeznaczone są specjalne siatki centylowe. Do obliczenia należy wagę naszego ciała podaną w kilogramach podzielić przez kwadrat naszego wzrostu podanego w metrach.

Przykład: BMI = 60 kg : 1,71m2 = 20,52

BMI, waga, dieta
fot. pixabay.com

Co oznacza wynik?

Należy pamiętać, że wynik nie jest w stanie określić ile procent naszego ciała składa się z tłuszczu, a ile z mięśni. Jest to wskaźnik, który przedstawia potencjalne problemy z wagą, jednak nie można go używać jako narzędzia diagnozującego.

Jeżeli nasz wynik jest niższy niż 18,5, oznacza, że mamy problem z niedowagą. Jest to bardzo poważny problem, z którym zmaga się wielu ludzi. Nie jest to tylko brak apetytu, powodem może być szybki metabolizm, duża ilość ruchu, inne choroby towarzyszące czy też zbyt duża ilość spożywanych leków. Przez to organizm nie dostaje odpowiedniej ilości makro  i mikroskładników, czyli białek, tłuszczów, węglowodanów, minerałów i witamin. Jest to naprawdę duży problem, gdyż może to wywołać wiele chorób, takich jak: osteoporoza, anemia, słaba odporność, kłopoty z poruszaniem się oraz problemy ze skórą, włosami i zębami. Wychudzenie zaczyna się gdy wskaźnik spada poniżej 17, zaś wygłodzenieponiżej 16. Im mniejsza wartość tym gorzej dla nas. Stany te są znacznie poważniejsze. Niedobór energii sprawia, że nie mamy sił na poruszanie się, a współistniejące choroby stają się znacznie bardziej poważniejsze.

Nasza waga jest prawidłowa, jeżeli wskaźnik wynosi od 18,5 do 24,99. Oznacza to, że masa ciała jest w bardzo dobrej proporcji w stosunku do wzrostu. Idealna waga nie oznacza, że osiągnęliśmy wyznaczony cel, a teraz nie musimy nad nim pracować. Aby tę harmonię zachować należy przestrzegać odpowiedniej diety i wykonywać ruch fizyczny. Dzięki prawidłowej wadze nie będziemy mieć problemów z koordynacją ruchową i poruszaniem się. Polepszy nam się ciśnienie krwi, obniżymy obciążenie serca i układu krążenia.

Jeśli nasz wskaźnik wynosi lub przekracza 25 mamy wtedy do czynienia z nadwagą. Oznacza to, że nasza waga jest nieodpowiednia do wzrostu –  tkanka tłuszczowa przekracza normę. Występuje ona, np. gdy nasza aktywność fizyczna jest niewystarczająca, a posiłki zbyt duże lub nieregularne. Może być przyczyną problemów z układem krwionośnym, oddechowym i kostnym. Towarzyszyć temu mogą choroby, takie jak miażdżyca, zakrzepy, nadciśnienie, cukrzyca, podwyższony cholesterol, udar, a nawet zawał. Nadwaga powoduje, że szybko się męczymy i mamy problemy z poruszaniem się. Dzieje się tak, gdyż przez dodatkową masę ciała nadwyrężamy swoje stawy.

otyłość, dieta, bmi,
fot. pixabay.com

Problemy stają się jeszcze bardziej poważniejsze, gdy nasz wskaźnik pokazuje 30 lub więcej spotykamy się z otyłością. Jest ona skutkiem zbyt dużej ilości energii dostarczanej do organizmu poprzez pokarm oraz głównie siedzącego trybu życia, pozbawionego aktywności fizycznej. Jest to stan zagrażający naszemu życiu.

Co robić w przypadku nieprawidłowego BMI?

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia ze zbyt niskim, czy też wysokim wskaźnikiem BMI, powinniśmy udać się do lekarza na konsultację. Zmiana diety oraz regularne posiłki są kluczowym elementem w procesie odchudzania. Najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z dietetykiem, który z pewnością zrobi wszystko, aby nam pomóc. Ważny jest też ruch fizyczny, bez którego nie mamy szans na zbalansowanie wagi. Najważniejsza jest motywacja – pamiętajmy, że życie jest tylko jedno i należy o nie dbać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here